Grób weterana powstania styczniowego Romana Szwojnickiego – Alekny w Rodowie

Roman Szwoynicki (Szwojnicki) ur. 21 grudnia 1845 w Rodach koło Krakinowa, gubernia kowieńska, zm. 13 stycznia 1915 w Radach – polski malarz. Artysta malarz, kuzyn Henryka Sienkiewicza, jego siostra była matką Melchiora Wańkowicza. Kształcił się w Instytucie Szlacheckim w Wilnie. Brał udział w powstaniu styczniowym, za co został uwięziony i zesłany w głąb Rosji. Po amnestii mieszkał w Warszawie, gdzie wystawiał swoje prace. W 1904 roku przeniósł się do Rad (Rodowa). Nagrodzony na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1889). Zmarł  w 1915 r. Został pochowany w kaplicy – mauzoleum dworku. W okresie międzywojennym, jego syn Kazimierz pracował w Kownie, był redaktorem gazety „Dzień Polski”. W rezydencji także mieszkał jego wnuk, znany naukowiec i biolog, Ryszard Wolski (1929-2003).

R. Szwoynicki brał udział w powstaniu styczniowym, za co został uwięziony i zesłany w głąb Rosji.

 

Kaplica – mauzoleum projektowana przez włoskiego architekta W. C. Ahighiniego. Prochy R. Szwoynickiego i jeszcze kilku spoczywających tam osób w okresie sowieckim były rozrzucone, a trumny – spalone. Mieszkańcy wsi Nowe Rody widzieli, jak unosi się dym. Koście zakopano przy kaplicy, jednak nie ustalono dokładnie gdzie. Biskup poniewieski wyświęcił krzyż kapliczny, wzniesiony w pobliżu kaplicy poświęcony wszystkim tu pochowanym osobom. Autor upomnienia – mieszkaniec Nowych Rodów Petras Vainauskas.

 

Inskrypcja

šioje koplyčioje buvo palaidotas / žymus dailininkas, 1863 metų / sukilimo dalyvis / Romanas Švoinickis / (1845 – 1915) (tł.: W tej kaplicy spoczywa wybitny artysta, uczestnik powstania 1863 r. Roman Szwojnicki (1845 – 1915)