Grób Józefa Kozakiewicza w Szumsku
Na cmentarzu w miasteczku Szumsk w grobie rodzinnym spoczywa Józef Kozakiewicz, syn Józefa, który zginął w walce z okupantem 11 listopada 1941 r.
Kampania wrześniowa 1939
17 września 1939 r., zgodnie z postanowieniami niemiecko-radzieckiego paktu Ribentropp-Mołotow i łamiąc postanowienia obowiązującego polsko-radzieckiego paktu o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na ziemie II Rzeczypospolitej.
W kierunku Wileńszczyzny uderzyły oddziały wchodzące w skład Frontu Białoruskiego. W dniach 18-19 września zaatakowały one i zdobyły Wilno. Niedługo potem wojsko radzieckie opanowało cały region, a 28 października 1939 r. (na mocy porozumienia z 10 października) ZSRR przekazał Wileńszczyznę Litwie (od czerwca 1940 r. ponownie zostało ono okupowane przez Armię Czerwoną).
Wkrótce na Litwę oraz do pozostałych dwóch państw bałtyckich – Łotwy i Estonii, przedostało się w ramach ewakuacji ok. 12 tys. polskich żołnierzy, którzy zostali w tych krajach internowani. Na Litwie przebywało ich ok. 5 tys., zostali umieszczeni w obozach w Wiłkomierzu, w V Forcie Kowieńskim, w Kalwarii koło Wilna i Wyłkowyszkach. Po aneksji krajów bałtyckich przez ZSRR w 1940 r. trafili oni do radzieckich łagrów.
Działania Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej
W ramach utworzonego w listopadzie 1939 r. Związku Walki Zbrojnej wydzielono strukturę terytorialną. Jedną z jej części był Samodzielny Okręg ZWZ Wilno dowodzony przez ppłk. Nikodema Sulika („Jodko”, „Sarnowski”) – do aresztowania przez NKWD w 1941 r. – a następnie przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego („Dziemido”, „Wilk”).
Jednocześnie w Kownie istniała punkt kontaktowy o nazwie Baza nr 3 „Anna”, umożliwiający łączność między rządem emigracyjnym a strukturami Polskiego Państwa Podziemnego w kraju. Okręg Wilno działał także w strukturze Armii Krajowej, w którą przekształcony został ZWZ w lutym 1942 r.
W dniach 6-13 lipca 1944 r. w Wilnie w ramach akcji „Burza” oddziały okręgów AK wileńskiego i nowogródzkiego przeprowadziły operację „Ostra Brama”. Miała ona na celu przejęcie władzy w okupowanym przez Niemców mieście jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Mimo niemal dwukrotnie mniejszych sił (10 tys. przeciw 17 tys. żołnierzy) i gorszego uzbrojenia, akowcom udało się, z pomocą oddziałów Armii Czerwonej, wyprzeć oddziały niemieckie z miasta. 17 lipca NKWD aresztowało komendanta Okręgu Wileńskiego AK, płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”. Rozbrojono i zatrzymano także innych polskich dowódców i żołnierzy – duża część z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię. W sierpniu 1944 r. kolejne oddziały AK były rozbijane przez dywizje NKWD. Walki z reorganizującymi się oddziałami trwały jeszcze kilka miesięcy.
Ofiary cywilne
Od końca października 1939 r. Wileńszczyzna znajdowała się pod kontrolą Litwy. 15 czerwca 1940 r. ponownie okupowali ją Sowieci – cały region wszedł w skład tzw. Zachodniej Białorusi. W lipcu 1940 r. rozpoczęły się masowe deportacje, które w poprzednich miesiącach dotknęły już mieszkańców pozostałego obszaru okupowanego przez ZSRR. Szacuje się, że w tym czasie prześladowania dotknęły ok. 35 tys. mieszkańców Wileńszczyzny.
Po wybuchu wojny pomiędzy hitlerowskimi Niemcami a ZSRR, Wilno zostało zajęte przez Wehrmacht. Rozpoczął się kolejny okres represji oraz ludobójstwa, którego symbolem stała się podwileńska miejscowość Ponary. W latach 1941-1944 oddziały SS zamordowały w niej ok. 100 tys. obywateli polskich, głównie Polaków oraz Żydów.
Na cmentarzu w miasteczku Szumsk w grobie rodzinnym spoczywa Józef Kozakiewicz, syn Józefa, który zginął w walce z okupantem 11 listopada 1941 r.
PRZYTULSKI JERZY / SAMOOBR. WILEŃSKA + 3.1.1919 //.
PPOR. PODGÓRSKI STEFAN / SAMOOBR. WILEŃSKA + 3.1.1919 //.
W kwaterze na Nowej Rossie spoczywa Herkulan Kukowicz z 2 Wileńskiego Pułku Piechoty, zmarł 26 października 1920 r.
Na cmentarzu w Bujwidzach jest zlokalizowany grób Wiktora Siawry (1924 – 1944), który zginął tragicznie w wieku lat 20.
28 lipca 2018 roku na cmentarzu przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Podbrzeziu poświęcono krzyż i odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniające mieszkańców parafii Podbrzezie, zesłanych w śniegi Syberii, stepy Kazachstanu, więzionych w łagrach i kopalniach Donbasu. Głównymi darczyńcami są Krzysztof i Henryk Masiulowie, Rodzina Lachowiczów, Łozowskich, Giełwanowskich, Piotrowskich, Drozdowskich, Rymszewiczów, Domolewskich, Tomaszewskich. Wszyscy oni są potomkamiWięcej oKrzyż i tablica pamięci zesłańców w Podbrzeziu[…]
Po przejściu frontu latem 1944 roku w okolicach Jeziorek rozlokował się polowy szpital wojskowy[1]. Pięć znajdujących się obok siebie grobów – to miejsce spoczynku akowców, rozstrzelanych latem 1945 roku przez sowietów. Mogiła leżąca o kilka metrów dalej – należy do Niemca, którego stracono razem z akowcami. Wg. Witolda Zaborowskiego, ps. Saper pod Zielonymi Jeziorami 08.05.1944Więcej oMiejsce po ekshumacji grobów w Jeziorkach[…]
Cmentarz Wojskowy na Starej Rossie jest jednym z pierwszych wileńskich wojennych cmentarzy żołnierzy polskich poległych w l. 1919-1920. Dla tych, którzy polegli w walkach o miasto znaleziono miejsce przed murem starego cmentarza na Rossie, po lewej stronie od głównej bramy. Do 1921 r. usypano wzdłuż niego dwa rzędy mogił, zwieńczonych drewnianymi krzyżami. Każdy z nichWięcej oCmentarz Wojskowy na Starej Rossie i Mauzoleum Matki i Serca Syna[…]
Cmentarz na płd. – wsch. od wsi, pow. 0,60 ha. Cmentarz wiejski nieużytkowany na skraju lasu, niedawno częściowo odsłonięty z zarośli, większość nadal ukryta w zbitym gąszczu. 53 nagrobki. Najstarszy z 1945 r. Pochowani: Czepulonis, Iwaszko, Zimkiewicz, Monkiewicz Szlepik, Śmigielski, Sławińskie, Kupczełajc, Świetlicki, Korsak, Sosnowski. Groby żołnierzy? AK czy ofiar II WŚ: Iwaszko Franciszek, 1922Więcej oGroby ofiar II wojny światowej w Dawciunach[…]
W kościele św. Michała Archanioła w Butrymańcach w dn. 22 07 2018 została umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona podporucznik Danucie Siedzikównie ps. „Inka”. Jest to pierwsze zagraniczne upamiętnienie sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Tablica pamiątkowa oraz srebrne serce poświęcone Ince zostały przyniesione do butrymańskiego kościoła przez uczestników Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno. Organizatorem srebrnego serca Inki, zamordowanej wWięcej oTablica pamięci podporucznik Danuty Siedzikówny ps. „Inka”[…]